U bram Beskidu Niskiego

Gmina Jedlicze położona jest w zachodniej części Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej.
Z okolicznych pagórków rozciąga się wyjątkowy widok na Pogórze Dynowskie, a po przeciwległej stronie wyłaniają się malownicze wzniesienia Beskidu Niskiego wraz z dominującym szczytem Cergowej.  Z niektórych miejsc w sprzyjających warunkach, dostrzeżemy majestatyczne szczyty Tatr. To niecodzienny widok zapierający dech w piersiach, zwłaszcza że do najbliższych wierzchołków mamy w linii prostej ponad sto kilometrów. Gminę dzieli rzeka Jasiołka, która barwnym korytem leniwie zmierza do ujścia Wisłoki.

Występują tutaj liczne zabytki oraz pozostałości po prężnie działającym przemyśle naftowym, a jego początki na tych terenach to druga połowa XIX wieku.

Prawdziwą perełką regionu jest Dwór Marii Konopnickiej, w którym dzisiaj funkcjonuje muzeum upamiętniające wybitną poetkę. Otoczony jest on okazałym parkiem, który powstał na początku XIX w. i posiada sporo walorów przyrodniczych oraz krajobrazowych. 

Na uwagę zasługuje odremontowany Dwór Stojowskich w Jaszczwi, którego powstanie datuje się na drugą połowę XVIII wieku. Stanowi on wizytówkę nie tylko samej miejscowości, ale i całej gminy. Kolejnym miejscem godnym uwagi jest pałac Stawiarskich w Jedliczu oraz  XIX w. Szkoła Ludowa w Żarnowcu. Wymienione obiekty oprócz zabytkowej architektury cechują czarujące ogrody spacerowe.

Niemal nad całą okolicą dominuje bryła kościoła parafialnego w Jedliczu. Jego strzeliste wieże są doskonale widoczne z okolicznych wzniesień i pagórków, a sama budowla zaliczana jest najwyższych obiektów sakralnych w Polsce. Został on wybudowany według projektu architekta ze Lwowa Jana Sas-Zubrzyckiego.

Na terenie gminy występują liczne przydrożne kapliczki oraz pozostałości zabudowań dworskich. Uroku miejscowości dodaje otoczony bujną zielenią i położony pomiędzy dwoma rzekami zalew “Chlebianka”. Stanowi on prawdziwy raj dla wędkarzy i słynie z ogromnych okazów m.in. suma, sandacza, karpia, czy amura. 

To gmina, która zachwyca swoim położeniem oraz różnorodnością architektury.